22 Nisan 2014 Salı

Keşke Gerçek Olsa -Beyaz Gemi

Merhaba,

Kitap okumak,  canımın sıkkın olduğu anlarda,bana hep iyi gelmiştir.

Öyle susar, günlerce okurum...Kimse karışmasın kimse ses etmesin isterim.

Son okuduğum bu iki kitaptan sizlere kısaca bahsetmek istedim.


Marc Levy nin Keşke Gerçek Olsa kitabını sevgili Seyhan ın kitapları arasında görmüş ve uzun süre önce listeme eklemiştim. Yalnız almak için epey ertelemişim. Kesinlikle çok beğenerek okuyup kısa sürede bitirdim.(Zaten çok kalın bir kitap da değil )  Marc Levy ile ilk tanışmam; ama diğer kitaplarını da listeme aldım.  Bu kitapta anlatılan olaylar öyle içine alıyor ki sizi,bir ara kendimle konuşuyordum :) Sanki evde biri varmış gibi :) Bu kitap filme de çevrilmiş, henüz izlemedim ancak, ilk fırsatta filmi de görmek istiyorum ... Ben kitap tavsiyelerim de pek konuya girmem, yine öyle yapıp alın okuyun diyorum sadece :)

Yalnız kitaptan aklıma kazınan bir sözü, buraya da en çok oğlum için yazmak istiyorum :

Ölen bir anne,yanan bir kitaplıktır !  


Bu söz öyle etkiledi ki beni, kelimelerle anlatamam bende ki derinliği...

**
İkinci kitabım ise Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi.


Yine gecikmiş bir yazar ve kitap... Kendime çok kızdım, onca vakit alıcı, edebi olmayan kitabı okuyorsun da neden Cengiz Aytmatov 'u bu kadar erteledin dedim :(  Hatta utandım...

Bu kitabı okuyun arkadaşlar, benim gibi şüphe ile yaklaşmayın ...
Kahraman bir çocuk aslında ; ama ben Mümin Dede'ye hayran oldum ..Hayatımda büyük izler bırakan birine, o kadar çok benzettim ki , kitaptaki küçük çocuk oldum çıktım.. Kitap bitince sanki her şey benim başımdan geçmiş gibiydi...

Bu kitapta alınıp okunmalı, kitaplığınızda önemli bir yere konmalı diyorum başka da bir şey demiyorum :)

sevgiyle 
nehircce

4 yorum:

Syhn dedi ki...

liseden beri cengiz aytmatov okuyacağım ama bir türlü okuyamadım. er ryan'ı kurtar filmi de bu deperli yazarın bir kitabından esinlenilmiş biliyor muydun?

marc levy bir ara çok okumuş hatta bütün kitaplarına göz dikmiştim bak hatırlattın bana terkardan ama bence filmini izlemişsindir.
just like heaven/ cennet gibi ?
bir de bu kitabın devam kitabı var, okuyacaksan arayı açmadan okumanı öneririm ben araya zaman koyup bir de begenmemiştim :)

Keşke Gerçek Olsa dedi ki...

En sevdiğim blog keşfi bu işte :)
Google Alert den gelen bir mail uzerine bloguma ismini veren guzel kitabi biri daha okumus diyerek ksarak geldim. Ben de yillar once cok severek okumustum kitabi , bir de kitabin devami var Sizi Tekrar Gormek diye kesinlikle onu da okumalisiniz.
Sevgiler :)

MÜGE KÖKLÜ ATİK dedi ki...

Çok etkileyici bir söz...marc levy hiç okumamıştım...şu an merakımdan alaccağım, teşekkürler

3prenses dedi ki...

Cengiz Aytmatov'un hemen hemen tüm kitaplarını okudum.muhteşem