24 Aralık 2012 Pazartesi

Acemi terzicikkk nehircce...

Minik dikiş makinemle zaman zaman bir şeyler yapmaya çalışıyorum.
Akşam oğlumu yatırınca, eşim belgesel ya da futbol içerikli bir şey izliyorsa ben kaçıyorum küçük odama, mak.yanına. Yastık denemelerim fena olmayınca bir cesaretle oğluma eşofman altı dikmeye karar verdim.Ama ne cesaret, acemi cesareti diyelim :)) 

Hatta bu ikinci denemem, ilki de idare eder derecedeydi.Bu elimdeki kumaşı da yine oğlum için değerlendirmek istedim :))


Önce malzemelerimi hazırladım.Makasım, mezuram ve beyaz sabun parçam :) Elimde 2 yönlü bir kumaş vardı. Bir tarafı siyah beyaz çizgili,diğer tarafı sadece siyah.Oğlum koyu Beşiktaşlı olunca kumaşın Siyah tarafını kullanmaya ve üzerine eski bir şapkasından çıkardığım, Beşiktaş armasını dikmeye karar verdim.

Siyah yüzeyde sabunla daha rahat çizeceğim için, kalıbı  bu tarafa çıkarmak istedim. Eski bir eşofmanını kalıp olarak kullandım.
Yalnız itiraf ediyorum :)İlk denemem de  önce eşofmanı böyle katlayacağımı akıl edemedim, bacakları açık bir şekilde yere yatırdım :) sonra aaa bu dikince de böyle kalıp gibi durur çocuk bunun içine nasıl girsin ki deyip, ikiye katlamış ve sonuca ulaşmıştım . Bunda daha tecrübeliydim anlayacağınız.



Neyse kalıbı çıkarıp kumaş makasımla izleri takip edip,güzelce kestim. 
Sonrasında aynı işlemi ikinci bacak içinde yapınca , aşağı yukarı ortaya çıkacak şeyi görmeye başladım  hoşuma gitti  :))) 

Sonrasında minik mak. başına geçtim.Bu kız çok akıllı, kullanımı da çok rahat ve basit, düşünün benim gibi biri bile, böyle mak. başına geçip bir şeyler yapıyorsa biraz hamarat biri neler yapar kim bilir...

Mak. 8 farklı dikiş örneği var. Ben genelde 7 num dikişi kullanıyorum.Tansiyon denen ayarı ise 3,5 da tutuyorum..Tansiyon ne demeyin :) benim  tansiyon denince aklıma sadece annem gelirdi :)) şimdi, dikişte de ipin sıkılık ayarı olduğunu öğrenmiş oldum :)) süper ...


Kumaşın çizgili bölümü içeri geldi, temiz dikişler siyah bölümde kaldı ..En son paçaları dikip beline de annemin tabiriyle don lastiğini :)  takınca sıra armaya geldi.Onunda ölçülerini alıp yerini belirledim, içten siyah iplikle el dikişiyle diktim.

İşte sonuççç oğlum çok sevindi,ben de kendimi çok iyi hissettim.

Bu benim için, bir terapi yöntemi olabilir mi  acaba ?

Sevgiler
nehircce