27 Ekim 2009 Salı

İnternetten alışveriş...


İnternetten alışveriş..

Biraz önce kardeşimle konuşurken,aslında ne kadar da kolay bir yöntem olduğunu düşündüm..Yıllardır var olan kredi kartımla hiç cesaret edip internet alışverişi yapamadım..Komik mi bilmiyorum.Cesaretsizlik belki de..Öyle çok dolandırıcılık hikayeleri oldu ki zamanında.Gerçi biliyorum son zamanlarda daha güvenli bu siteler.Her neyse kim bilir belki denerim günün birinde :) Aslında gerçek sebebim bu değil sanırım..

Takip ettiğim kadarıyla o kadar çok hayatımıza girmiş ki bu netten alışveriş..Beyaz eşyalar,kıyafetler,kitaplar hatta bazı arkadaşlarım bu yolla evlerinin market ihtiyaçlarını da görüyorlar.Kapılarına kadar geliyor 1 kg domates 2 kilo patates mesela :)) İyi mi kötü mü tartışılır ben dokunmalıyım,seçmeliyim,sağına soluna evirip çevirip bakmalıyım.Hissetmezsem alamam gibi geliyor bana..Kötü alıcı mıyım ki acaba :) Sözüm yoğun çalışıp vakit bulamayan arkadaşlara değil asla sakın yanlış anlamayın beni :))


Büyükler çarşının,pazarın eski tadı yok diyorlar.Hayat zorlaşmış,yada biz kolayına kaçar olmuşuz da ondan galiba..Yaşam zorladıkca evimize gizlenmişiz,ayağımıza bekler olmuşuz bir çok şeyi..Hele de İstanbul da o trafik keşmekeşinde dışarı çıkmak bir hayli zorlar olmuş bizleri..


Bir on yıl öncesine gittiğimde;çünkü daha eskisini hatırlayamıyorum.Dershane çıkışı, uğradığımız dükkanlar,girip çıktığımız kitapcılar,küçük beyaz eşya dükkanları,kitap kafeler vardı mesela,hepsi de doluydu cıvıl cıvıldı bir renk cümbüşü vardı içeride..Şimdi o ruh pek yok sanki,yine kalabalığız malum burası koca bir şehir ama yok o canlılık sanki..O alışveriş duygusunu öldürmüşüz, farklı bir boyuta geçirmişiz herşeyi..Elektronik yaşar olmuşuz hayatı...


Ben biraz geleneksel bir kadınım,ondan bu yazı böyle bir şekil aldı aslında.Saygım soysuz bu işi böyle görenlere elbette..Ara sıra eski alışveriş tezgahlarına da uğramalıyız bence ne dersiniz...


Sevgiler...

9 yorum:

nalan dedi ki...

ben de pazardan özellikle alışveriş yapmayı çok severim ama akşamın kör vakti çıkıyoruz ofisten. pazara gitmek de hayal.
annem ve babam için özellikle marketten internet yoluyla alışveriş yapıyorum. hem ağır taşımamış oluyorlar hem de boşuna o kalabalığı,kasa kuyruğunu ya da trafiği çekmek yok. kapıda nakit ya da kredi kartı ile de ödemek mümkün.
ama seçim şansım olsa ben de pazardan ( marketten değil ) bol bol yeşillik içinde dolaşıp alışveriş yapmak isterim :(

MAVİANNE dedi ki...

haklısın aslında
pazara gitmek güzel ama vakit olmuyo pek
gezmek istemiyor insan
ama pzar günü kurulan pazarımızda yufkacım var benim her pazar almadan edemem :)))

nehircce dedi ki...

Nalancım;cnm haklısın.Ne mutlu annenin babanın ihtiyaçlarını da bu yolla gideriyorsun.Zaten mecburi durumlarda tabii ki çok mantıklı.Benim amacım teknolojinin hayatımıza nekadar girdiğini anlatmaktı.Sen ben bizim gibi çok geç saatlere kadar çalışan insanlar mecbur kalıyorlar haliyle..sevgiler.teşekkür ederim yorumuna :))

nehircce dedi ki...

Maviannecim; ayy benimde pazarda bir yufkacım var :)) hem tazecik alıyorum.Hem de artık tanıyoruz birbirimizi çok samimi :) öpüyorum

Zeynep'in Evi dedi ki...

kesinlikle ben de aldığım şeyi elime alıp bakmalıyım, internet üzerindenn şimdiye kadar sadece 1 elbise aldım.başka da hiçbişiy almadım..

♥ .* ღ .*ѕιуαн кєℓєвєк ♥ . ღ .* ♥ dedi ki...

ya nehirce yeteri kadar şu internet hayatımıza girdi birde alışverişimize karışmasın kuzum ya.. Ben herşeyimi dokunarak almak isterim..İnternette bakarak almak bana göre değil..yok anacım yoookkk bizim kadınlarımız şımarık olmuş..neymiş efendim hiç vakti yokmuşmuşş,internetten alıyomuş vaktitten kazanıyomuş sanki uzaya çıkıyoruz..yok be canım hikaye bunlar birazda çok bilmişlik bana göre tabiki sözüm buradan dışarı.. sevgiler canım cım..

nehircce dedi ki...

Zeynepcim; dimi ama :) dokunmak, varsa bir defosunu görüp değiştirmek esnafla cırcır konuşmak :)) valla ben de çok seviyorum.Teşekkür ederim yorumuna :))

İpekcim;canım çok güldüm gene sana,alemsin sen ya çok samimi bi dilin var :) teşekkürler yorumun için öpüyorum :)

Syhn dedi ki...

bir kere internetten alış veirş yaptım o da eksik kitap gelince soğudum bile..
ii ki de öyle oldu diyorum ara ara yoksa tutamıycaktım oturduğum yerden cüzdan açmadan farketmeden devam edebilirsin alışverişe ma sonra??
en iisi bu konuda korkak olmak bence:)
tezgah ezmek ne kadar güzel bişi...

nehircce dedi ki...

Seyhan,sende bizdensin ozaman :) tezgahlar kurcalansınn :)) canım tşk.ederim yorum için.sevgiler.